Cirkus Summarum - Sjovforbørn.dk
 
Kalenderen  Tast selv arrangement  Brætspil for hele familien   Del denne side på Facebook

Cirkus Summarum - så bliver det vist ikke meget bedre!

Cirkus Summarum er et hit blandt både børn og voksne. Men det var også meget synligt, at der var blevet arbejdet godt og grundigt både med dialogen og de forskellige numre.

Pladsen foran teltet
Men lad mig starte med begyndelsen - aktivitetspladsen, som jeg til gengæld ikke var så begejstret for. Det skal nok ses i lyset af, at jeg har et handicappet barn, der ikke magter de aktiviteter, der var. Forsikringsselskabet Codan var igen på pladsen med en 4-kamp, hvor børnene skulle danse hip hop, spille  panna - en slags fodboldbane, gennemføre  parkour og airtrack, for at få en guldmedalje.
På pladsen findes også en stor hoppeborg/klatreborg med rutchebane, samt en masse små sandkasser til de mindste børn.
Men igen ingenting til de børn, der har en begrænsning i deres bevægelser - lidt sjovt at tænke på, at Cirkus Summarum er lavet i samarbejde med Muskelsvindfonden og deres slogan er er "Plads til forskelle". Mange af Muskelsvindfondens medlemmer er da også hjælpere på pladsen.

Hvad med de handicappede?
 Jeg er ikke i tvivl om, at det er sjovt - og endda rigtigt sjovt, hvis man er et normalt fungerende barn, men os med børn, der har et handicap, ja så er tiden meget lang på pladsen (i hvert fald, hvis man kommer i god tid...) Sidste år var der et stort telt med computerspil, dette telt var der ikke i år, så tiden kunne kun gå med at shoppe - og der, skal man have den store pung med.

Café
I år er der kommet en Cirkus Summarum café, hvilket er en god ide i forhold til den pølsevogn, der var sidste år, men igen synes jeg, at priserne er skruet for højt op. Et lille stykke chokoladekage, som viste sig at være af meget mørk chokolade, som de færreste børn nok bryder sig om, koster 15 kr. En aktivitetsbog koster 50 kr., juice 10 kr. og en kildevand 20 kr.
Jeg tror, at hvis det hele  var noget billigere, så ville der blive solgt langt mere, hvilket i sidste ende ville give en større fortjeneste. I cafeen var der også et lille ta-selv-bord, hvor børn og voksne kunne spise alt hvad de kunne for hhv. 40 og 50 kr.

Forestillingen
Helt anderledes var det til selve forestillingen. Man blev med det samme grebet af stemningen, og hvor genialt at starte med et meget smukt nummer "Barndommens gade" hvor samtlige medvirkende præsenterede sig. Man fik med det samme en forsmag på, hvad man kunne forvente. Igen i år var Jacob Riising med, og igen i år kom han igen - og igen galt afsted - til stor morskab for både børn og voksne.

Jeg synes, man fra starten fik en rigtig god fornemmelse med hvordan hele forestillingen ville forløbe. Cirkusdirektøren, der vist ikke synes om andre end sig selv, popcorn og hans cirkustelt - jeg skal dog ikke røbe her, om det ændrer sig .... Bamse, der bare er alle børns ven, Bruno, der er fræk og sjov - og appellerer til både børn og voksne.

Vi møder også Lille Nørderne, der fortsætter som på TV, hvor de ikke helt kan blive enige om at gøre som Katrine synes, og Sebastian Klein, der bare er ... Sebastian Klein, og gør hvad han er bedst til, nemlig synge og underholde - og være et rigtigt godt modstykke til Jacob. Jeg kan godt røbe her, at de to kommer lidt galt afsted i forestillingen.

Signe er cirkusprinsesse, og hun gør arbejdet perfekt. Cirkusdirektøren er da også ret tilfreds med hende, da hun som linedanser både hopper, løber og ja går omvendt på line.

Det Kongelige Teaters balletbørn, der i år er med i forestillingen fungerer  rigtigt godt. Børnene er en naturlig del af forestillingen, og man oplever en forestilling, der hænger fantastisk godt sammen med både de kendte børneværter og balletbørnene.

Ny klovn
I år møder vi en klovn, Chico. Børnene elsker ham, de voksne elsker ham, og han elsker os alle. Hvem der desværre ikke er så vild med Chico er cirkusdirektøren. Det er lidt synd for Chico, men hele teltet er med ham, og jeg har lidt på fornemmelsen, at det måske ændrer sig til sidst i forestillingen.

DRs BigBand, der til lejligheden er skåret ned (til et Small band ...) spiller forrygende, og Louise Hart, der i perioder også er i manegen og ellers sidder i logen sammen med musikkerne, synger jo fantastisk. Det viser sig, at hun rent faktisk også er god i en manege, og hun har børnene med sig fra det øjeblik, hun træder ind.

Ny stjerne
Cirkusdirektøren søger i starten efter en ny stjerne, og hvor stort set samtlige børn i teltet rækker hånden i vejret - for hvem vil dog ikke være stjerne i Cirkus Summarum, ja så finder han Tilli, Dværgkrigeren fra Barda. Hun afgør senere i forestillingen Cirkus Summarums skæbne.

For både børn og voksne
Det er en forestilling, der hænger rigtigt godt sammen. Det er tydeligt, at alle medvirkende brænder for hvad de laver, og ønsker, at publikum, både børn og voksne, får en god oplevelse.

I år synes jeg der er langt mere for de voksne. Der er mange små ordspil, som børn ikke forstå, men som går rent ind hos de voksne.

Jeg vil lige indskyde, at Signe må være født i en flyvemaskine, for jeg synes, hun var mere i luften end på jorden. Hun gik på line, hun kravlede i en flagstang, og hun hoppede i elastikker.

Den røde tråd i forestillingen, som cirkusdirektøren fortalte at han havde fundet, og som Signe gik på ... var nok tidsmaskinen som, ja det var igen Jacob, der kom galt afsted, og gjorde Bruno til "lille Bruno". Mon det lykkedes at få gjort Bruno stor igen?

Lille Nørderne var meget populære blandt børnene, og der blev sunget med og klappet til den store guldmedalje. De var også gode til at få børnene inddraget i forestillingen  "Er Anders ikke også god som larve" og hele teltet synes jo, at Anders var en fantastisk larve. 

Små temaer
I år var der et par små temaer med i forestillingen. Slutnummeret i 1. agt handlede om jul, og der kan man godt komme lidt i julestemning, hvor man skal synge med på de skønne julesange, mens der fra manegen danses om et juletræ - med en "engel" i toppen. Og i 2. agt, hvor Tilli er blevet væk, og hvor man pludselig er havnet i et tema fra Emil fra Lønneberg. Man oplever Jakob med en suppeterrin på hovedet, Sebastian med en kæmpe musefælde på foden og Sine hejst op i flagstangen som en anden Ida :)

Slutningen
Alt slutter jo desværre - og det gjorde denne forestilling  også. Alle medvirkende kom ind i manegen, og i et shownummer uden sidestykke, sagde vi farvel til alle de kendte og elskede figurer og børneværter.
Der er bare alt for lang tid til næste års Cirkus Summarum, så mon ikke, der bliver tid til endnu en forestilling i år.

Cirkus Summarum bliver bare ikke bedre.

Læs mere om, hvor du kan se Cirkus Summarum og hvornår på www.cirkussummarum.dk

Tina Magling
Sjovforbørn.dk
Juli 2010

 



 

Jeres kommentarer

I dette forum er I velkomne til at skrive kommentarer til artiklen.



Cirkus Summarum 11. juli 2010 kl. 13:30
Cirkus Summarum 2010
Her i Cirkus Summarum vil vi gerne sige tak for de søde ord. Vi har printet artiklen og Bamse, Bruno, Signe, balletbørnene og alle de andre har læst den og blev rigtig glade.

Vi har det fantastisk sjovt med at lave cirkus og underholde børn i alle aldre. Og det går godt i cirkusteltet. Omend vi ikke har problemer med at holde varmen :)


Hvis I har gode idéer eller vil skrive en hilsen til de glade cirkus-artister Signe, Jacob, Sebastian, Bamse, Bruno og alle de andre, så besøg os på facebook og smid en hilsen. De bliver læst op og vi elsker gode foreslag eller sjove hilsner.

Tusind tak "Sjovforbørn.dk".

Kærlig Hilsen
Cirkus Summarum

Svar - citer og svar

Rie Espersen 12. juli 2010 kl. 14:11
Sv: Cirkus Summarum 2010
Jeg vil gerne tilføje følgende:
Jeg synes generelt ikke, forestillingen havde gejst nok, men min 7-årige var helt klart lige i målgruppen og meget begejstret. Dog måtte der gerne have været mere Barda for hans skyld, men det er jo forskelligt.
Det er dog påfaldende, at eftersom forestillingen starter kl. 17 - og de fleste børnefamilier spiser ca. kl. 18 - at der så ikke er bedre muligheder for at købe ordentlig mad. Når man først er på pladsen - med hoppeborge osv. - gider de færreste børn at sidde i en cafe og spise buffet. Derfor ville vi meget gerne have haft mulighed for at købe frikadeller, brød, majskolber eller andet børnevenlig hånd-mad med ud på pladsen og så fodre lidt ind i mellem de forskellige aktiviteter.
Og så er der prisniveauet. Det er svært at brokke sig over, da pengene jo går til et godt formål, men jeg kan oplyse, at jeg endte med at gå med vores 7-årige, mens de to små på 5 år ikke kom med, da jeg simpelthen ikke kunne overskue at betale ca. 300 kr. for 4 billetter. At tage 20 kr. for en flaske kildevand er måske også lige i overkanten.

Svar - citer og svar













Vi er faldet pladask for at lave bål i baghaven og hygge med snobrød, pandekager og popcorn. Børnene eeeelsker det (og det gør vi andre også)

 Læs mere her

Man kan roligt sige at alle forældre vil deres børn det bedste, men - hvad er det bedste egentlig? Og hvad nu når pengepungen ikke rækker til flere ture til diverse dyre forlystelser?

 Læs mere her

Der er nok ikke så mange der ved det, men der findes faktisk også et LEGOLAND i Tyskland. Det ligger mellem München og Ulm, tæt på A7, og her kan man virkelig tale om en ”Sjovforbørn-overnatning”.

 Læs mere her

Alle inviteres til at få syn for sagen den 4. - 5. september, når Økologisk Landsforening indbyder til Økologisk Høstmarked. En af de gode gratis glæder!

 Læs mere her


©2005-2010 Sjovforbørn.dk, Grønnegade 93, 1., 8000 Århus C, Kontakt Sjovforbørn.dk - Sitemap
Intet materiale må gengives uden skriftligt samtykke fra Sjovforbørn.dk