Cirkus Benneweis 2012 - Sjovforbørn.dk
            
Cirkus Arena  Cirkus Baldoni  Cirkus Dannebrog  Cirkus Benneweis  Cirkus Arli  Cirkus Krone  Cirkuskalender    Del denne side på Facebook

125 år med Cirkus Benneweis - En værdig jubilæumsforestilling!

Kirgisiske kosakker i verdensklasse, hundeshow i top, brølende søløver, top trimmede og superdygtige artister… og masser af savsmuld! Benneweis leverer en fejende flot jubilæumsforestilling.

Duo Guidi”Cirkus, cirkus, cirkus er i byen”… Tonerne fra den gamle ”Far til Fire” film sidder stadig i baghovedet efter en aften i selskab med familien Benneweis og deres fantastiske artister. Ikke fordi musikken blev spillet i cirkus teltet – men fordi den hører til netop i Benneweis, fra tiden da Eli Benneweis endnu var med. Og ånden fra hans tid lever fortsat i Cirkus Benneweis.

Gennem 125 år har Cirkus Benneweis formået at holde gang i cirkus traditionen, hvilket må siges at være imponerende set i lyset af de mange andre tilbud og muligheder, vi i dag kan vælge mellem. Men Benneweis kan noget særligt – og de tør. Benneweis er nemlig gode til at vælge anderledes artister end de gængse. Og det klæder deres forestilling.

Artister i verdensklasse
Duo Guidi fra Ukraine er et strålende eksempel på top artisteri, vi ikke er vant til at se. Jonglering i særklasse – hvor han jonglerer med hende vel at mærke! Det er ganske og aldeles imponerende – og ikke uden grund, at man som tilskuer kaster misundelige blikke efter Sachas utrolig veltrimmede krop. Hun er lille – men stærk! Yderst elegant.

Også trioen Trio Bokafi fortjener et ord med på vejen. De kommer fra Ungarn og tryllebinder os med luftakrobatik i top klasse, hvor vi ind imellem glemmer at trække vejret. At udføre en 3-dobbelt saltomortale og lande perfekt, er ikke noget man kommer sovende til. Et tempofyldt nummer med dygtige artister.

Kosak ridningToppen af jubilæumsforestillingen er klart, set gennem mine briller, truppen Eshimbekov. Aldrig har jeg set – og mærket – noget så vildt. Kosakridning i et tempo, hvor savsmuldet hvirvler om ørerne på én, og man mærker suset gennem hele kroppen. Og be’r til, at der i den grad er styr på tingene! Truppen kommer fra den Kirgisiske Republik, hvor der er tradition for hesteridning helt fra barneårene. Det mærker man i dette optrin.

Der er fart over feltet fra første sekund – og der udføres artisteri i verdensklasse på ryggen af de imponerende dyr. Ind imellem nervepirrende for publikum – men det er ”drenge”, der kan deres metier! Ikke uden grund er netop denne trup belønnet med en Sølvklovn i 2010 ved den Internationale Cirkusfestival i Monte Carlo.

Dejlige dyr, der får smilene frem
Forestillingen er generelt en god blanding af artister og dyr. Og dyr gør altid lykke i cirkus. Benneweis har i år heste med i to af deres numre, men derudover møder vi både elefanter, søløver, hunde og ponyer. Og det er pragtfulde numre hele vejen igennem, hvor man som tilskuer – både som barn og voksen – ikke kan undgå at more sig. Det er sjov og spas, men samtidig fantastisk flot arbejde af de artister, der arbejder med dyrene.
Hvem skulle have troet, at en elefant kunne spille på mundharpe – eller en søløve kunne spille trompet? Nej, vel… men det kan de i Cirkus Benneweis.Mr. Dalmatin

Mr. Dalmatin – med hunde og ponyer byder på et glædeligt gensyn med den russiske dressør Sergey. Dalmatinere, ponyer, pudler – et godt miks i højt tempo, der kræver præcision. Og et nummer, hvor man som tilskuer ikke kan undgå at komme i godt humør og få gang i smilebåndet.

Den tyske elefantdomptør Lars Hölscher er med igen i år – og det er fuldt fortjent. Roligt går han rundt blandt sine to kæmper – 7 ton kan de to elefanter tilsammen byde ind med – og det er i sig selv imponerende. Og lidt skræmmende.  Men trods elefanternes gigantiske korpus er der en slående ro og intimitet mennesker og dyr imellem, hvilket er med til at styrke min tro på, at domptøren har styr på sine elefanter!  Og heldigvis for det… for fra 1. række får man virkelig en fornemmelse for dyrenes storhed og styrke.
I pausen i forestillingen er det naturligvis igen i år muligt at komme op på ryggen af en elefant – mod betaling, naturligvis – og få taget et billede til evigt minde om en festlig cirkus aften.Søløverne

Det spanske ægtepar Chelo og Gabi præsenterer deres tre søløver. Faktisk hilser vi på dyrene to gange, idet de allerede inden forestillingen starter viser sig i manegen. Her er det muligt for publikum at blive fotograferet med søløverne mod betaling af kr. 50,- - og så får man billedet udleveret efter forestillingen.

Men da søløverne skal optræde, er de for alvor på! Og vi får som publikum endnu en gang mulighed for at røre lattermusklerne og få lidt flere smilerynker. Søløverne er sjove og herlige at se på og kan mange tricks, der morer både børn og voksne.

Klovnen Versace
Ethvert cirkus har også en klovn, og klovnens entré ser alle børn frem til. Jubilæumsforestillingen har glæde af reprise klovnen Versace , der kommer fra Mexico. Han binder numrene sammen med små, muntre - ganske opfindsomme - indslag og optræder flere gange i forestillingen. Især ta’r han kegler med sit ”elefantnummer”, som jeg ikke nænner at afsløre på forhånd. Men morsomt er det – og skal opleves.

Cirkus – en tradition vi skal bevare
Hele jubilæumsforestillingen bindes for 5. gang yndefuldt sammen af sprechstallmeister Judy Glosted, der byder velkommen, mens alle medvirkende indtager manegen. En fin måde at starte jubilæumsforestillingen på, hvor hele holdet præsenteres for os til tonerne af ”There is no Business…”, som Judy Glosted smukt synger med på til musik leveret af et dejligt, levende cirkus orkester.

Alt i alt fortjener Cirkus Benneweis at familien Danmark går i cirkus… det er en skøn oplevelse for hele familien. Og en oplevelse, der ikke kan sammenlignes eller sidestilles med noget andet. Noget helt unikt, som vi skal være glade for, fortsat eksisterer i Danmark.

Et hjertesuk
Efter en smuk intro, synes jeg desværre, det varer lidt, inden forestillingen for alvor får tempo – det går lidt trægt i starten. Men da der så kommer gang i det hele, holder tempoet forestillingen igennem – og i 2. del bliver man blæst omkuld. Måske rækkefølgen med fordel kunne have været anderledes – men det ødelægger ikke den samlede oplevelse af en fornøjelig cirkus aften.

Til gengæld ødelægger det hele euforien omkring det at gå i cirkus, at der så snartFestlig afslutning sidste tone er spillet, i et hæsblæsende tempo skal brækkes ned. Stolene nærmest flyver om ørerne på os, inden vi har forladt vore pladser. Og der er fuldt lys i hele teltet. Øv!

Det er rigtigt ærgerligt, at man ikke får lov at forlade teltet til tonerne af cirkusorkesteret og blive i stemningen den korte tid, det tager at komme ud af teltet.  Og jeg synes, man seriøst skal overveje, om det ikke er muligt at ændre dette.

Jeg har fuld forståelse for, at der skal brækkes ned i en susende fart – 125 danske byer skal have besøg sæsonen igennem - men jeg har svært ved at forstå at 10 minutter kan vælte en tidsplan til fordel for, at vi som publikum, kan få sjælen med hele vejen ud gennem teltet… Om der er brækket ned udenfor betyder intet. Men lad os bevare fortryllelsen, magien og spotlightet indtil vi er kommet ud.

Økonomi
Er det dyrt at gå i cirkus? Det spørgsmål findes der ikke et entydigt svar på. Men jo – sammenlignet med en biografbillet koster det lidt mere. Men oplevelsen er også en ganske anden! Og når det er sagt, synes jeg, at man skal overveje, hvordan man prioriterer.
Vil man billigt i cirkus Benneweis, kan man vælge unummererede pladser placeret i to parket sektioner på hver side af orkesteret. Her koster billetterne kun kr. 125,00. Og så kan de fleste være med.
Lisbeth Wilger med to mini-anmeldere
Vælger man at ofre lidt mere, og få faste pladser, ligger priserne fra kr. 215,- til 285,- Og her synes jeg, man seriøst skal overveje at købe de dyreste billetter. Det er loge pladserne, og har man én gang siddet her, tror jeg, man ”er solgt”. Det er noget ganske særligt at være så tæt på det hele. Ikke en gang i Zoo kommer man så tæt på dyrene, som her i logen. Man er naturligvis også ”udsat”, for kan klovnen mon finde på at hive en i manegen? Men skulle det ske, så tag det for det sjov, det er!

Det kræver i denne jubilæumsforestilling lidt hår på brystet at sidde så tæt på, når kosakridningen slutter forestillingen af – for man får savsmuld over det hele og bliver næsten blæst omkuld. Og man skal stole 100 % på, at der er styr på det, der sker i manegen. Men man bliver også helt ”høj” af det… så de sidste penge er givet godt ud.

Rigtig god fornøjelse i Cirkus!

Yderligere oplysninger om Cirkus Benneweis’ jubilæumsforestilling findes på www.benneweis.dk


Lisbeth Wilger
Skribent Sjovforbørn.dk
Maj 2012






 

Din kommentar til artiklen?

Har du en kommentar eller en god ide, du har lyst til at dele med andre?

Du skal være medlem og logget ind for at kunne skrive i forummet. Log ind ved at trykke på linket lige under søgefeltet i toppen af siden. Hvis du ikke er medlem endnu, kan du blive det ved at trykke her. Det er 100% gratis at være medlem på Sjovforbørn.dk.


Man kan roligt sige at alle forældre vil deres børn det bedste, men - hvad er det bedste egentlig? Og hvad nu når pengepungen ikke rækker til flere ture til diverse dyre forlystelser?
Her er tip til, hvordan du pepper de fire flade op og laver en lækker udflugtskurv, ligesom vi giver dig forslag til hvordan du bedst opbevarer maden undervejs. Med andre ord: Turvenlige madpakker der dur!
- og er du en vovehals, som ikke lider af højdeskræk? Så er Gorilla Park ved Svendborg lige noget for dig.

Gorilla Park er en ny klatrepark på Fyn, som byder på udfordringer i flere højder og forskellige forhindringer i trækronerne. Her har du mulighed for at svinge dig af sted som en leges...
For alle jer der bor på Sjælland, er turen kortere til Skåne end til Jylland, så vi har samlet en masse sjove udflugtsmål til jer.

Fremover kan I finde Skåne (og mange andre ferieområder) på Sjovforbørnpåferie.dk, hvor I kan søge blandt dem ligesom her på Sjovforbørn.dk

©2005-2013 Sjovforbørn.dk, Grønnegade 93, 1., 8000 Århus C, Kontakt Sjovforbørn.dk - Sitemap
Intet materiale må gengives uden skriftligt samtykke fra Sjovforbørn.dk