Gå tilbage Tilbage   Søg i kalenderen  Min huskeliste  Foreslå arrangement  Børnebogs-anmeldelser  Brætspil for hele familien  Årets Greatest!    Del denne side på Facebook

Åbent Landbrug 2006 - Et besøg på Heden


Vi har længe gået og pønset på at skulle en tur på bondegårdsbesøg, og nu synes vi at den rette lejlighed var kommet. Åbent Landbrug på masser af gårde i hele landet.

Dagen er arrangeret af Landbrugsrådet, og det finder sted hvert år 3. søndag i september. Der er mange forskellige slags gårde, så der er rig mulighed for at opleve enten svin eller kreaturer efter smag!!!

Vi valgte at finde en gård med køer, og fandt frem til gården Heden i nærheden af Hornslet. Da vi ankom, var der proppet med biler på den til lejligheden indrettede parkeringsplads, men der var masser af albuerum på gården.

Køerne så ud til at have det godt med fine forhold i staldene og meget tid på markerne. Drengene og jeg var så heldige at se den sidste malkning den dag. Jeg ved ikke helt om de forstod at det var den samme mælk, som vi drikker til maden, men det finder jeg nok ud af i aften.... Derefter var det tid til at kigge til kalvene, hvoraf flere kun var få dage gamle. Vi fik set en mor, der kærligt snuste og næsten spiste sin nyfødte kalvs afføring, og ja.... vi menneskemødre har måske også en usund interesse i vores babyers afføring, men ligefrem at smage på sagerne for at se om den er ok - der trækker jeg grænsen.

Kalvene så ud som om de havde set nok mennesker den dag. De tog sig et velfortjent hvil i høet. Imens blev hø andetsteds anvendt til et sjovt klatrelandskab, hvor der var lavet sjove tunneller og høje bjerge.

Dertil kom at "Halm-opbevarings-huset" (ja ja jeg kan ikke huske hvad sådan et hedder) var omdannet til en traktor-racer-bane for de små. Det var et hit. Og da turen sluttede med et rigtigt traktorkørekort, var successen hjemme.

Vi børstede halmen af og begav os over til den kreaturvogn (det tror jeg det var) der kunne føre os ud på markerne. Vi var mange med vognen, men der var alligevel plads til alle. Mon ikke vi havde mere benplads en køerne normalt har.

Så gik turen ellers ud over markerne, og hvor man som voksen lidt tænker; ok det er da en fin tur, kan børn altså få meget ud af sådan en oplevelse. Der var masser af tid til at lave ballade sammen med sidemanden, læne hovedet så langt ud over, at kroppen var ved at tippe og andre sjove julelege. Til alt held fik jeg begge drenge med tilbage hele og glade.

Der var fin mulighed for at lave en længere udflugt ud af det ved hjælpe af en medbragt madpakke eller køb af kaffe og kage, og gårdens beboere og hjælpere var flinke og imødekommende og parate til at besvare (dumme) spørgsmål.

Vi fik alle tre ny viden med hjem, så det var bestemt en success. Indtil næste år, kunne vi godt finde på at tage en tur forbi en af de faste KigIndGårde, der også findes nogle stykker af i Danmark.

HUSK:
Det er muligt selv at medbringe madpakke og drikkevarer, og gummistøvler er en god ide.


Vi ses til næste år... !.
17. september 2006

 


ps: Har du en god ide til en artikel, eller kunne du tænke dig at skrive en? Kontakt os.
Bor I i nærheden af eller er I på ferie på Rømø, så kan vi stærkt anbefale et besøg i Rømø Lege- og Labyrintpark, der ligger på øens sydspids, i Havneby. Stedet appellerer både til voksne og børn, og her snakker vi børn i alle aldre.

 Læs mere her

Så er Chapper og Legepladspatruljen snart på vej rundt i landet, og i den forbindelse kan du og din familie vinde et gavekort på kr. 5.000,- til Lalandia.

 Læs mere her

Alle forældre kender det. Aftensmaden skal laves, men ungen har ikke tænkt sig at sætte sig pænt på stuegulvet for at lægge puslespil. Løsningen bliver i ni ud af ti tilfælde at tænde for fjernsynet og få velsignet ro til madlavningen. Men roen kan være dyrekøbt, for med den følger en nagende dårlig...

 Læs mere her

Under overskriften ”Amazing Africa” byder Cirkus Dannebrog velkommen til endnu en fantastisk sæson med cirkusoplevelser for store og små.

 Læs mere her


©2005-2011 Sjovforbørn.dk, Grønnegade 93, 1., 8000 Århus C, Kontakt Sjovforbørn.dk - Sitemap
Intet materiale må gengives uden skriftligt samtykke fra Sjovforbørn.dk